Tělovýchovná Jednota Pustějov

Logo SPV Pustějov
Logo národní házená Pustějov

Tělovýchova a sport v Pustějově

Tělovýchova a sport v Pustějově má své základy v r. 1919. V tomto roce vznikly v naší obci dva tělocvičn é spolky - SOKOL a Dělnická tělocvičná jednota (DTJ). Vznik obou TJ byl spojen s působením tehdejších politických stran v obci. Na začátku r. 1919 projevila soc. - demokratická strana snahu o založení DTJ v naší obci. Po zjištění těchto skutečností se její odpůrci rozhodli, že založí konkurenční TJ pod názvem SOKOL a vzniku DTJ předejdou. To se skutečně stalo, takže 2. 2. 1919 proběhla v sále obecního hostince ustavující schůze TJ Sokol za účasti více než 50 osob. Ustavující valná hromada DTJ se konala 11. 5. 1919 za účasti 30 činných členů a neurčitého počtu sympatizantů. V prvých letech činnosti, až do doby zahájení II. světové války, byla dominující nápiní obou TJ pravidelná cvičební aktivita a divadelní činnost.

Divadelní hry se setkávaly s velkou oblibou jak u herců tak u diváků. O tom svědčí skutečnost, že např. DTJ sehrála do r. 1938 okolo 80 divadelních představení a uskutečnila více než 20 kulturních akcí. Stejnou aktivitu vykazoval v těchto letech i Sokol. Oba spolky též pořádaly významné akce oslavující národní hodnoty jako byly dožínky, šibřinky, oslavy Mistra J. Husa a další. Pestrou činnost obou spolku přerušila II. světová válka. Po jejím ukončení obnovily obě TJ svou činnost a zároveň došlo také k prvým jednáním o sloučení obou TJ. K vlastnímu sloučení došlo v naší obci 11. 4. 1948 na slavnostní schůzi v sokolovně a výsledkem byl vznik společné organizace pod názvem TJ Sokol. Sloučením obou TJ se zvýšil počet členů na druhé straně však scházeli cvičitelé a funkcionáři ochotní pracovat ve sjednocené tělovýchově. Hlavní činnosti v těchto letech byla opět cvičební a divadelní činnost. S postupující dobou a s nástupem televize však zájem o ochotnickou činnost upadal, takže v r. 1962 divadelní soubor zanikl.

Na oblibě a úspěchu divadelních her měl velkou zásluhu i hudební soubor, který jednotlivá představení doprovázel. Počátky založení hudebního souboru sahají do r. 1933, kdy byl v DTJ vytvořen kroužek mandolinistů. Po osvobození v r. 1945 došlo k rozmachu hudební činnosti, když vznikly soubory dechové a taneční hudby v r. 1957 se stala zřizovatelem hudby TJ Sokol a od této doby se hudební odbor pině podílel na veškerých hudebních, společenských a tělovýchovných akcích TJ Sokol.

Na začátku sedmdesátých let se začal projevovat odklon od dechové hudby. Možnosti pro vystoupenídechového souboru neustále ubývalo a výsledkem bylo ukončení jeho činnosti v r. 1985. Podobný osud měl i soubor taneční hudby, který ukončil svou činnost v r. 1995.

V rámci sjednocené tělovýchovy docházelo po r. 1948 k rozšíření tělocvičné činnosti o různé sportovní aktivity, z nichž některé neměly v naší TJ dlouhého trvání. V r. 1951 - 1953 a v r. 1961 - 1962 to byl oddíl st. tenisu, v r. 1953 jezdecký oddíl, v r. 1951 1959 a v r. 1964 - 1969 oddíl odbíjené, v letech 1960 - 1963 odbor turistiky a některé další krátkodobá sportovní odvětví.

Ke sportovním odvětvím, které si vydobyla pevné místo v historii pustějovského sportu, náleží činnost oddílu ledního hokeje a oddílu národní házené.

Vznik oddílu ledního hokeje byl spojen s vybudováním kluziště s mantinely a osvětlením v r. 1964. Hned ve své první sezóně družstvo mužů vybojovalo postup z okresní soutěže do okr. přeboru, po třech letech, t. j. v r. 1970 postup do kr. soutěže a hned v následujícím roce postup do kr. přeboru. V kr. přeboru naši hráči odehráli bez přerušení sedm sezón. Nejlepšího umístění docíli- li v sezóně 1972 - 1973, kdy obsadili v tabulce 5. místo. V r. 1978 výbor oddílu po zvážení všech okolností družstvo mužů do soutěží nepřihlásil a mistrov- ských utkání se zúčastňovalo jen družstvo žáků. Žáci hráli v období 1968 - 1982 okr. přebor a největšího úspěchu dosáhli v sezóně 1979 - 1980, kdy okr. přebor vyhráli. Oddíl LH v Pustějov zanikl podobně jako v mnoha místech našeho kraje v r. 1982 z 2 důvodů nepřiměřených nákladů a mírných zim.

Oddíl národní házené vznikl v r. 1973 a je činný dosud. Soutěže zahájily v r. 1974 družstva žáků a dorostenců. V r. 1975 se rozšířil počet družstev o družstva ml. žáků a mužů. V r. 1976 začala historie pustějovské ženské házené ustavením družstva žaček a v r. 1981 vytvořením družstva žen.

Oddíl má po celou dobu své existence v soutěžích 6 - 8 družstev, která dosáhla řadu úspěchů. Z nich vyniká zisk titulu Mistr republiky družstvem žaček v r. 1980, 1982 a 1994; družstvem dorostenek v r. 1996 a 1997 a obrovský úspěch družstva žen, které v r. 1996 a 1997 vyhrály I. ligu České republiky. Kromě těchto kolektivních úspěchů je třeba uvést i individuální ocenění hráček M. Kubáčkové a H. Bergrové, které se v r. 1991 respektive v r. 1996 staly nejlepšími házenkářkami ČR a trenéra P. Pischa, který stal za největšími úspěch házenkářek Pustějova. Oddíl NH během své téměř třicetileté činnosti uspořádal řadu sportovních, kulturních a společenských akcí v obci, z nichž zasluhuje pozornost uskutečnění mezizemských utkání MORAVA - ČECHY v r. 1983 a 1994, která shlédla 1400, respektive 800 diváků. Oddíl NH má v sezóně 2000 - 2001 v mistrovských soutěžích 6 družstev, která hraje se střídavými úspěchy.

Aktivita, která provází TJ Sokol od jeho založení až do dnešní doby byla a je cvičební činnost. Cvičební hodiny nabízely a nabízejí tělovýchovnou a sportovní vyžití členům TJ jakéhokoliv věku i pohlaví. Cvičební činnost je po celou dobu trvání TJ celoroční a do poměrně nedávné doby vždy vrcholila tzv. veřejným cvičením. Kromě těchto místních slavností bylo vyvrcholením pro cvičence konání sletů či dělnických olympiád. Na všesokolském sletu vystoupili poprvé naši cvičenci v Praze r. 1926 v počtu 12 dospělých a 10 dorostenců, kdežto dělnické olympiády taktéž v Praze se v r. 1921 zúčastnilo 10 dospělých a pět účastníků z řad dorostu. Velkým přínosem sjednocení tělovýchovy bylo pořádání spartakiád. Spartakiády byly prostředkem k udržení cvičební aktivity v pětiletém období s vyvrcholením veřejného vystoupení v obci, v okolí, na okresní, krajské a celostátní spartakiádě v Praze. První spartakiády v r. 1955 se zúčastnilo 10 našich cvičenců ve dvou skladbách, zatímco poslední v r. 1985 42 cvičenců ve třech skladbách. V r. 1990 zvládli všichni naši cvičenci nácvik skladeb na VIII. CS, ta se však z důvodu změny státního systému nekonala a byla nahrazena Tělovýchovnými slavnostmi na Rošického stadioně v Praze. Z Pustějova se těchto slavností zúčastnili 4 muži a 4 ženy.

Po r. 1989 vznikly staronové tělovýchovné organizace, m. j. COS, OREL a další. Naše TJ se k těmto aktivitám nepřidala a zůstala věrná členství v ČSN. Tato skutečnost se následně projevila tím, že v r. 1991 požádala ČOS o přechod naší TJ do systému ČOS nebo v případě nesouhlasu o vydání veškerého majetku. Soudní jednání probíhala od r. 1993 a výsledný verdikt vynesl Vrchní soud v Brně v r. 1998 v tom smyslu, že sokolovna a cvičiště náleží ČOS, zatím co hřiště na NH a pozemek za sokolovnou patří současně TJ. Rozsudek soudu vyvolal velkou nevoli jak u členů výkonu TJ tak i ostatních členů a většina občanů naší obce jej považuje za velikou nespravedlnost polistopadového vývoje.

Zcela specifické místo má v existenci TJ Sokol výstavba areálu v čele se Sokolovnou. Sokolovna se začala stavět 21. 10 1929 a hrubá stavba skončila přikrytím střechy 22. 12 1929! Již 13. 7. 1930 se konal v sále sokolovny večírek k jejímu slavnostnímu otevření. Stavba byla financována z půjčky od kampeliček od členů a z darů. COS se na financování stavby nepodílela. K dalšímu velkému zvelebení sokolovny došlo v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy byly přistavěny šatny a sociální zařízení, postavena nadstavba zadní části s malým sálem, kuchyní, kotelnou, nářaďovnou, dále byt domovníka a další zlepšení.

V té době dozná velkých změn i celý areál sokolovny. Bylo vybudováno kluziště s mantinely a osvětlením (později bylo změněno na hřiště s asfaltovým povrchem), byl postaven hudební pavilon s tanečním parketem, postavena hospodářská budova, zřízena studna, hřiště na odbíjenou, atd. Posledními náročnými úpravami v sokolovně byla výměna střešní krytiny v r. 1988 a plynofikace v r. 1995. V současné době má TJ Sokol od r. 1998 sokolovnu v pětiletém bezplatném pronájmu od ČOS s tím, že TJ hradí veškeré náklady na provoz, údržbu a drobné opravy. Vzhledem k tomu, že se jedná o starší budovu toto není trvalé řešení a nový vlastník bude muset situaci následně řešit.

Významnou událostí poslední doby byla oslava v r. 1999 k osmdesátiletému výročí založení TJ a k sedmdesátiletému výročí postavení sokolovny.

V současnosti má TJ sokol Pustějov 311 členů a dva odbory - odbor SPV a oddíl NH. Činnost TJ řídí výbor TJ s předsedou Lub. Dreslerem a s předsedy odborů SPV a NH L. Tisovskou a P. Pischem.

Hlavní zásadou současných funkcionářů, trenérů a cvičitelů zůstává to co zdobilo TJ Sokol Pustějov po celou dobu jejího trvání: Přes složitost doby vytvářet dobré podmínky pro tělovýchovnou a sportovní činnost svých členů.

DRESLER, Lubomír. Tělovýchova a sport v Pustějově. Pustějov, 2002